مدل‌های خدماتی در رایانش ابری چیست؟

امروزه با توجه به رشد روزافزون شرکت‌ها، چالش‌هایی برای به وجود آمدن بستر این رشد، پدید آمده است. از جمله راه‌های مقابله با این چالش دستیابی به سخت‌افزارهای اضافی و گران‌قیمت است.

این دستیابی هزینه‌های گزافی را به شرکت تحمیل می‌کند. محاسبات ابری یا به بیان واقعی کلمه، رایانش ابری، راه‌حلی‌ است که می‌تواند راه نجات یا نردبانی برای شرکت‌هایی که خواهان رشد هستند باشد.

در واقع رایانش ابری به شرکت‌ها اجازه می‌دهد از زیرساخت‌های محلی IT پا را فراتر گذاشته و بالطبع، اعتماد استفاده از خدمات و سرویس‌ها بر روی اینترنت را برای آنها فراهم می‌کند.

به طور کلی می‌توان از دسترسی به نرم‌افزارها، ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات به عنوان خدمات رایانش ابری نام برد. این خدمات با قیمت‌های مناسب ارائه می‌شود.

خدمات رایانش ابری به سه صورت ارائه می‌شود. هر کدام از این خدمات پاسخ‌گوی نیازمندی‌های خاصی از دنیای کسب‌و‌کار هستند. این خدمات به شرح زیر می‌باشند:

 

  1. خدمات‌دهی به صورت نرم‌افزار (Software as a Service یا SaaS)
  2. خدمات‌دهی به صورت پلتفرم (Platform as a Service یا PaaS)
  3. خدمات‌دهی به صورت زیرساخت (Infrastructure as a Service یا IaaS)

 

خدمات‌دهی به صورت نرم‌افزار (SaaS)

خدمات‌دهی به صورت نرم‌افزار، دسترسی به اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها را از طریق وب فراهم می‌کند. مدیریت این اپلیکیشن‌ها توسط شرکت‌ها انجام نمی‌گیرد و به عهده‌ی صاحب ابر است. این موضوع شرکت‌ها را از سختی پشتیبانی، سرویس‌دهی، امنیت و دسترس‌پذیری نرم‌افزار راحت می‌کند.

می‌توان برای license مواردی چون تعداد کاربران، زمان استفاده از اپلیکیشن، حجم داده‌های ذخیره شده، تعداد تبادلات پردازشی و… را در نظر گرفت.

در بازار ابری، بیشترین سهم از آنِ SaaS بوده و طبق بیان شرکت گارتنر، میزان درآمد در سال 2021 به 120 میلیارد دلار می‌رسد. اپلیکیشن‌هایی که برای SaaS در نظر گرفته می‌شوند شامل موضوعاتی چون راه‌حل‌های خدمات میدانی و عملیاتی، نظارت بر سیستم، زمان‌بندی و … هستند.

 

 

خدمات‌دهی به صورت پلتفرم (PaaS)

خدمات‌دهی به صورت پلتفرم، دسترسی به یک محیط مبتنی بر ابر را فراهم می‌کند. این دسترسی به صورتی است که کاربر اپلیکیشن‌ها را بدون نیاز به نصب، ایجاد و سفارشی می‌کند. طبق بیان شرکت گارتنر، PaaS دارای کمترین سهم بازار ابر بوده و درآمد آن در سال 2021، به 57 میلیارد دلار خواهد رسید. در بازار امروز می‌توان از Microsoft Azure، Google App Engine و Apache Stratos به عنوان ارائه‌دهندگان PaaS نام برد.

 

 

خدمات‌دهی به صورت زیرساخت (IaaS)

خدمات‌دهی به صورت زیرساخت، روشی استاندارد برای دستیابی به منابع و قابلیت‌های محاسباتی با توجه به میزان تقاضا و درخواست‌ها از طریق بستر وب است.

این منابع شامل امکانات ذخیره‌سازی، شبکه، توان پردازشی و سرورهای مجازی خصوصی هستند. در IaaS الگویی با عنوان “pay as you go” وجود دارد. این الگو بیان‌کننده‌ی هزینه‌ی پرداختی براساس میزان تقاضا است.

برای مثال برحسب میزان توان پردازشی، حافظه و یا استوریج استفاده شده در زمان مشخص، هزینه استفاده از منابع محاسبه و توسط کاربر پرداخت می‌شود.

در مدل IaaS، کاربران نیازی به مدیریت زیرساخت ندارند و صاحب ابر تامین منابع و تضمین دسترس‌پذیر بودن منابع را بر عهده دارد. طبق بیان شرکت گارتنر، در سال 2021 میزان درآمد حاصله از این مدل، 64 میلیارد دلار خواهد بود. همچنین در بازار امروز، می‌توان از Google Cloud Platform و Amazon EC2 به عنوان ارائه‌دهندگان IaaS نام برد.

دیدگاه شما چیست؟